28.05.2020

5 ЗАБАВНИ ИЗОБРЕТЕНИЯ, НАПРАВЕНИ ОТ ДЕЦА

Не е задължително да си възрастен, за да имаш страхотна идея или да изобретиш нещо! Знаете ли например, че Луи Брайл е бил само на 15 години, когато измислил прочутата Брайлова азбука, с помощта на която четат слепите и днес? Изобретателният мечок Теди ви е приготвил няколко любопитни истории за деца-изобретатели.



УШАНКИТЕ

През далечната 1873 г. 15-годишният Честър Грийнууд гори от нетърпение да изпробва новите си кънки за лед. Излиза навън, но след минути ушите му измръзват. Опитва да увие вълнения си шал около тях, но той е твърде обемен и боцка неприятно. Изведнъж вижда парче тел и му хрумва да го огъне и да помоли баба си да прикрепи парчета пухкава кожа в двата края. Скоро след това Честър получава патент за своите ушанки, а в края на живота си той има над 100 патента за различни изобретения!



ГУГЪЛ

През 1920 г. 9-годишният Милтън бил помолен от чичо си Едуард за нещо специално: да му помогне да измисли име за невъобразимо голямо, почти безкрайно число. Чичо Едуард бил математик и тъкмо пишел книгата си “Математика и въображение”. Малкият Милтън мислил, мислил и предложил думата “googol”. На чичото този неологизъм му харесал и го употребил в книгата си - буквално, “googol” означавало “единица, последвана от 100 нули”. Години по-късно двама станфордски студенти търсели име за своя нов проект - търсачка, която да борави с невъобразимо голямо, безкрайно число данни. Решили да използват думата “googol”, защото идеално изразявала концепцията им, но я произнасяли като “google”.



БАТУТЪТ

Батутът също е измислен от дете. Това е 16-годишният американец Джордж Нисън, който е гимнастик и плувец. Един ден той влиза в семейния гараж и разпъва платно върху правоъгълна стоманена рамка - и двете наскоро намерени на близкото бунище. Няколко години по-късно, когато е вече студент, той заменя платното с найлон и тръгва на акробатическо турне. Така се появява първият батут.



КОЛЕДНИТЕ ЛАМПИЧКИ

В началото на 20-ти век хората използвали свещи вместо коледни лампички. Макар и красиво, това обаче криело рискове, защото лесно избухвали пожари край елхата. На една нова година 15-годишният Албърт Садака предложил на родителите си, които имали компания за осветителни уреди, да направят специални лампички, които да мигат в цветове. По-късно, заедно с братята си, момчето започва да популяризира малките коледни лампи като заместител на свещите и всички прегръщат идеята.



НАЙ-МЛАДИЯТ ПРИТЕЖАТЕЛ НА ПАТЕНТ В СВЕТА

През 1962 г. Робърт Пач бил на 5. Една сутрин той грабнал няколко кутии за обувки, няколко капачки от бутилки и няколко пирона. Това, което сътворил, било играчка камион, който можел лесно да се разглобява и да се пресглобява в различни типове возило като например камион за боклук, ван, пр.

За щастие, таткото на Пач бил адвокат по патентно право и видял хляб в играчката на сина си. Направили скици на различните видове сглобки и кандидатствали за патентоване на камиончето. На 6 години Робърт Пач получил патент с номер: 3091888 за своето изобретение и, тъй като още не можел да пише, се подписал с хиксче. Въпреки че бил най-малкият човек, сдобил се с патент, не забогатял от това. Но пък компанията за обувки, чиито кутии ползвал, му изпратила нови маратонки, на които детето много се зарадвало.



Накрая е важно да отбележим, че възрастните роднини на децата-изобретатели, както сами се убедихте от историите, са били голяма подкрепа и вдъхновение на малчуганите и тийнейджърите. Така че, уважаеми родители, не забравяйте да насърчавате творческия дух на децата си, колкото и да са малки!

ВИЖ СЪЩО

  • НОВИНИ

    Годишна среща на детските читателски клубове „Бисерче вълшебно“, 2023г

    Годишна среща на детските читателски клубове „Бисерче вълшебно“, 2023г
    Годишна среща на детските читателски клубове „Бисерче вълшебно“, 2023г
    НАУЧИ ПОВЕЧЕ →
  • НОВИНИ

    Резултати национална кампания „Бъди герой с TEDI“

    Резултати национална кампания „Бъди герой с TEDI“
    Резултати национална кампания „Бъди герой с TEDI“
    НАУЧИ ПОВЕЧЕ →